+421 901 701 704
Váš košík je prázdny

Podklady pre tlač

Základné pravidlá grafiky
1. Formát a rozmer

Digitálny orez nesmie nikdy presahovať cez viditeľný formát. Nemali by sa pridávať žiadne popisky, ani kóty, mali by byť pripravené na požadovaný rozmer v štandardnej mierke so spadavkou 5 – 10 mm. Maximálny formát na tlač PDF je 508 cm, a ak pripravíte niečo väčšie, zreže sa vyexportovaná PDF na spomenutých 508 cm.

2. Názov

Názov súboru určeného na tlač zádavajte prosím v nasledovnom formáte: názov produktu_meno firmy_rozmery_počet kusov.

3. Správny formát PDF

Súbor PDF je druhom uzavretého dokumentu, kde vieme zaručiť, že výsledok tlače súboru bude identický s tým, čo ste nám poslali. Zaručíme vám tak bezproblémovú tlač aj výsledný output tlače. Pri formáte PDF sa nezmení ani kvalita farieb, ani zobrazenie textu či obrázku a nemení sa ani celková štruktúra. Nevzniknú tak neželané štvorčeky namiesto písmen s diakritikou, neposunú sa vám obrázky, tabuľky a pod. Tieto prípady vznikajú, keď obdržíme od zákazníkov súbory s príponou .doc, .ppt, .ai, .cdr, ktoré sú tzv. otvorené súbory. Pri nich vzniká riziko, že dôjde k neželanej zmene. Zobrazenie týchto súborov môže byť rozdielne na rôznych počítačoch, pretože profily, alebo fonty majú rôzni užívatelia nastavené rozdielne. Je veľmi dôležité rozlišovaťpodklady pre maloformátovú/hárkovú tlač (letáky, brožúrky, spinkové väzby, vizitky a pod.) a pre veľkoformátovú tlač (plagáty, bannery, nálepky, konštrukcie).

Pri hárkovej tlači musí mať PDF súbor:
• farby v režime CMYK
• každý súbor určený na tlačenie v samostatnom PDF súbore
• veľkosť a rozlíšenie obrázkov musí byť prekontrolované
• spadávka 3 mm

Pri veľkoformátovej tlači musí mať PDF súbor:
• farby v režime CMYK
• veľkosť a rozlíšenie obrázkov musí byť skontrolované
• grafika musí byť pripravená napresno tzn. bez akýchkoľvek orezov,
okrajov alebo spadávky
• každý súbor na tlač v samostatnom PDF súbore

4. Nie A4

Ľudia v bežnej praxi majú vo svojej domácnosti klasickú tlačiareň,
kde sa prevažne tlačí vo formáte A4. Pri profesionálnej tlači sa však používajú iné formáty tlače. Dokument Vám vyskladáme na správny formát my.

5. Spadávka

Spadávka znamená presah daného dokumentu, ktorý je určený na vytlačenie. Tá sa následnej po vytlačení oreže. Spadávka najčastejšie predstavuje dĺžku 3mm od okrajov tlačeného dokumentu.

6. Farebnosť

Základné pravidlá grafiky pri farebnosti: Farebný režim grafiky musí byť CMYK. Ak zvolíte farebný model RGB, LAB alebo Pantone, hrozí, že výsledná farebnosť tlače bude iná, ako ste si želali. Pri dodaní dát v režime Pantone sa tieto dáta prevedú do systému CMYK a práve pri tom môžu vzniknúť odchýlky, ktoré sa odzrkadlia na zmene požadovanej farebnosti. Rozdiel medzi RGB a CMYK je nasledovný. Farebný režim RGB je určený pre monitory, kde každý pixel je vyskladaný z troch malých žiaroviek – červenej (R-ed), zelenej (G-reen) a modrej (B-lue). V prípade, ak žiarovky nesvietia, monitor zostane čierny, pri zasvietení všetkých troch svieti monitor na bielo. Farebnosť CMYK predstavuje na rozdiel od RGB tlačiarenskú farebnosť. Jej skratka tvorí farby C-yan (tyrkys), M-agenta (ružová), Y-ellow (žltá) a K ako BlacK (čierna). Tu vzniká opačný princíp. Ak pridáme na papier všetky štyri farby, zafarbí sa papier na čierno a ak nedáme žiadnu, tak zostane papier biely.

7. Kalendár

Grafiku na kalendár je dobré poslať v spojenom PDF podľa poradia strán, ktoré obsahuje 12 PDF formátov, ktoré majú ten istý rozmer. Ak si neviete vytvoriť sami kompletnú grafiku stačí, ak nám ju pošlete v PDF a strany označíte číslicami podľa poradia strán.

8. Raster a vektor

Raster/Bitmapa predstavuje systém, ktorý pracuje s jednotlivými pixelmi/bodmi. Kvalita obrázkov v tejto grafike je potom daná počtom pixelov. Čím viac pixelov, tým je kvalita obrázku väčšia. Ak chceme zväčšiť takýto obrázok, počet pixelov sa nemení a zhorší sa kvalita obrázku. Preto je dôležité, aby sme fotografie, ktoré vkladáme do tlače, boli v požadovanom formáte dpi. Platí to hlavne pri tlači veľkoformátových vizuálov.
Vektor je na rozdliel od rastera flexibilnejší a lepšie sa s ním pracuje. Vieme ho upravovať podľa potrieb. Vplyvom zväčšovania alebo zmenšovania obrázku sa jeho kvalita nemení. Doporučujeme vám pripravovať logá vo vektoroch tak, aby boli použiteľné na
akýkoľvek formát.

9. Brožúry

Pri poslaní grafiky je nutné myslieť, že potrebujete mať vždy násobok strán 4. Grafiku posielajte v spojenom PDF. Ak si neviete vytvoriť sami kompletnú grafiku stačí, ak nám ju pošlete v PDF a strany označíte číslicami podľa poradia strán.

10. Orezanie

Ak potrebujete vyrezať do tvaru dizajn, je nutné pripraviť orezovú linku. Tá musí byť vo vektoroch, v obryse, s čo najmenšou hrúbkou. Orezová linka nesmie presahovať až po okraj tlačovej grafiky. Platí zlaté pravidlo, že čím menej bodov má linka, tým lepšie. A čím jednoduchšie vlny, tým lepšie. Snažte sa vyhnúť ostrým uhlom a zárezom.

11. Rollupy

Ak potrebujete vyrezať do tvaru dizajn, je nutné pripraviť orezovú linku. Tá musí byť vo vektoroch, v obryse, s čo najmenšou hrúbkou. Orezová linka nesmie presahovať až po okraj tlačovej grafiky. Platí zlaté pravidlo, že čím menej bodov má linka, tým lepšie. A čím jednoduchšie vlny, tým lepšie. Snažte sa vyhnúť ostrým uhlom a zárezom.